PEDODONTİ

PEDODONTİ

Bebeğinizin ilk dişinin çıkmaya başladığı 6.aydan 12 yaşına kadar geçen süre pedodonti tedavilerinin zaman aralığıdır. Pedodontide ana hedef, yılda iki kez düzenli kontrollerin yapılarak çocuğun ağız sağlığını korumak ve bireyin ileri yaşlardaki ağız sağlığının temelini oluşturmaktır.

Çocukların ağız ve diş sağlığının korunması ancak düzenli bir diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Süt dişletin ilk sürmesinden kalıcı dişlerin tamamlanmasına kadar geçen süreçte, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, çocuğun parmak emme gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması, koruyucu uygulamalar (fluorid uygulaması, Fissür örtücüler), restoratif işlemler, yer tutucular çocuk diş hekimliğinin uygulamaları arasında yer almaktadır.

Çocuk ağız ve diş sağlığında erken tedavi, bireyin ilerleyen yaşlarında meydana gelebilecek psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik problemlerin önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ebeveynler diş hekimi ile kontak halinde olmalı, gerektiğinde alışkanlık önleyici tedaviye başlanmalıdır.

PEDODONTİ
Open chat